biuro@wakacjeok.pl  |   600 778 446 i 507 118 142  |   Skype: wakacjeok  |   GG: 13853788
Wakacje OK

W góry z własnymi nartami? ABC przygotowania do sezonu

W góry z własnymi nartami? ABC przygotowania do sezonu

Rodzinne ferie zimowe z WakacjeOK już za trzy miesiące. Może się wydawać, że to dużo czasu, ale warto już teraz pomyśleć o nartach i przygotować je na białe szaleństwo. Jak wiadomo, narty można będzie wypożyczyć w wypożyczalni na stoku, ale dla tych, którzy szusują na własnym sprzęcie, przygotowaliśmy krótki poradnik.

 Pewnie wielu z was zastanawia się jak przygotować narty do sezonu? Czy w ogóle należy to robić? Odpowiadamy: oczywiście! W dodatku potrzebujemy przede wszystkim trochę wolnego czasu, to bardzo proste, a może sprawić, że będzie nam się jeździć dużo lepiej.

A jak aktualny stan nart

 Na to, jak wasze narty wyglądają obecnie ma wpływ oczywiście kilka czynników. Najważniejszy z nich to stan, w jakim pozostawiliście je po poprzednich feriach. Najlepiej wstępnie zadbać o nie już wtedy. Sprawdzić czy nie ma w nich zarysowań, w których może zagościć rdza oraz czy stoją w odpowiednim miejscu, w którym nie zbiera się woda. W trakcie oczekiwania nart na kolejny sezon będzie miała one różne temperatury, które mogą poskutkować uszkodzeniami mechanizmu.

B jak bardzo dokładna obserwacja

 Jeśli narty były dobrze zabezpieczone po ostatnim sezonie, to w zasadzie nie ma się o co martwić, ale jest jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę. Należy się przyjrzeć czy narty nie są popękane lub rozwarstwione, jeśli dostrzeżemy jakieś uszkodzenia należy dokonać przeglądu serwisowego.

C jak czyszczenie

 Czyszczenie nart nie jest sprawą bardzo skomplikowaną, ale wymagającą dobrych umiejętności technicznych w operowaniu kilkoma narzędziami. Podstawą jest wyczyszczenie ślizgów z zalegającego tam kurzu i innego brudu. Ewentualne krzywizny na ślizgu należy wyrównać przy pomocy papieru wodnego lub specjalnych specyfików (warto spojrzeć na filmik: https://www.youtube.com/watch?v=pnGh57K0omo). W przypadku pojawiających się ubytków na ślizgach, można je naprawić przy użyciu roztopionej pałeczki kofiksowej lub oddać do serwisu.

D jak dobrze naostrzone

 Ostrzenie często kojarzy się nam z łyżwami, ale narty także należy ostrzyć. Chodzi o krawędzie, które trzeba naostrzyć specjalną ostrzałką. Krawędzie ostrzy się od spodu i bocznej strony nart. Przód i tył nart wart stemperować odrobinę gumą tępiącą (warto obejrzeć filmik: https://www.youtube.com/watch?v=zm5pDuOUTHM)

E jak elegancko nasmarowane

 I nie chodzi tutaj o elegancję w formie godnej czerwonego dywanu w Hollywood. Trzeba to zrobić solidnie. Warto wiedzieć, że smarowanie nart to nie jest zabieg jednorazowy. Warto powtórzyć go także w czasie pobytu na stoku, ponieważ regularne smarowanie zapewnia lepsze poślizgi. Narty smaruje się rozgrzaną parafiną wcieraną w głąb nart przy użyciu specjalnego żelazka. Dobre smarowanie zapobiega wysuszaniu i niszczeniu się ślizgów.

F jak fajne wiązania

 Każdemu, kto choć raz jeździł na nartach nie trzeba tłumaczyć jak ważną sprawą są dobrze ustawione wiązania. Zabezpieczają przed kontuzjami, pozwalają na swobodne wypięcie nart i ułatwiają jazdę. Wiązania należy dobierać kierując się kilkoma czynnikami: wagą, wzrostem narciarza, a także wielkością butów narciarskich czy poziomem umiejętności. Kluczowa jest tu tzw. „siła wypięcia”, którą można obliczyć przy pomocy specjalnego algorytmu (kalkulatory są dostępne w sieci) lub powierzyć to zadanie serwisowi narciarskiemu.

G jak grunt to zabawa

 Rodzinne ferie zimowe z WakacjeOK to przede wszystkim czas na dobrą zabawę. Jeśli nie macie własnych nart lub wszystkie przygotowania wydają się wam przerażające, nie martwcie się i nie zastanawiajcie ani chwili – narty będzie można wypożyczyć na stoku. Pakujcie walizki ciepłych ubrań i jedźcie z nami!

 

 

About the Author