biuro@wakacjeok.pl  |   600 778 446 i 507 118 142  |   Skype: wakacjeok  |   GG: 13853788
Wakacje OK

Oczy szeroko otwarte na stoku

Oczy szeroko otwarte na stoku

 O tym, że na stoku ważne są oczy dookoła głowy czy oczy szeroko otwarte wiemy wszyscy. Chodzi oczywiście o poświęcenie dużej uwagi na bezpieczeństwo, unikanie kolizji z innymi narciarzami oraz upadków, które mogą spowodować kontuzje. My tekst o oczach rozumiemy bardzo dosłownie. Często zapominamy, że im także powinniśmy poświęcić na stoku szczególną uwagę i należycie o nie zadbać.

 Oczy to ta część naszego ciała, o której często zapominamy szykując się na rodzinne ferie zimowe. Warto pamiętać o zabezpieczeniu oczu nie tylko u najmłodszych, szkodliwe promieniowanie UV dotyczy każdego z nas, niezależnie od wieku.

Wszyscy cieszymy się z cudownego słońca na stoku. Wiemy, że dzięki niemu jeździ się lepiej, jest weselej, pozwala na zrobienie cudownych zdjęć z ferii zimowych spędzonych z rodziną, a ponadto wpływa dodatnio na nasz nastrój. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oprócz dobrodziejstw, słońce może być także zagrożeniem. Wszystko przez promieniowanie UV.

Na górskich terenach promienie UV są szczególnie szkodliwe, ponieważ intensyfikuje się wraz ze zwiększającą się wysokością. Ponadto posiada jakby dwa „źródła”. Gdy na niebie brak chmur, które zatrzymują część szkodliwych promieni, staje się ono dość uciążliwe, nie tylko dlatego, że pada na nas z nieba, ale również dlatego, że odbija się w białym śniegu, skąd trafia prosto do naszych oczu. Słonecznego zagrożenia nie można lekceważyć, ponieważ spektrum jego działania jest bardzo szerokie od lekkich zaczerwienień, przez zapalenie rogówki, a w przypadku dużego obciążenia oczu może dojść nawet do zaćmy.

Oczywiście metoda ustrzeżenia się przed słońcem jest prosta i nie aż tak droga. Oczy chronimy na stoku używając okularów narciarskich lub gogli ochronnych. Ten mały gadżet, powinien stać się jednym z najważniejszych elementów naszego narciarskiego ekwipunku.

Gogle będą dobre szczególnie dla młodszych dzieci, ponieważ nie będą się zsuwać, a dzięki gumce dzieci ich nie zgubią. Zabezpieczają nie tylko przed słońcem, ale stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed opadami śniegu, deszczu i przed zacinającym wiatrem. Dostosowane do wieku i kształtu twarzy „przysysają” się do skóry, a dzięki gumce mamy pewność, że nie zsuną się z głowy podczas białych szaleństw.

Dla osób nieco starszych, dobrym rozwiązaniem będą okulary narciarskie. Nie będą uciskać, będą nieco lżejsze, a także nieco bardziej praktyczne, ponieważ będziemy mogli wykorzystać je także poza stokiem i po sezonie narciarskim. Ich cena jest nieco niższa, ale więcej małych elementów konstrukcyjnych sprawia, że mogą być mniej wytrzymałe.

Dobór zabezpieczenia oczu zależy oczywiście od własnych upodobań. Warto mieć własne gogle czy okulary narciarskie (ceny gogli i okularów wahają się od 39,90 złotych do nawet 10.000 złotych, jeśli chodzi o sprzęt dla zawodowców). Gogle można także wypożyczyć na stoku już w trakcie naszego pobytu na rodzinnych feriach zimowych.

About the Author